top of page

Lifestyle

Lifestyle-1.png

Престани да пушиш
Престанак пушења је користан без обзира на године и не недостаје добрих аргумената за престанак пушења! Пушење је штетно, и повећава ризик од, између осталог, кардиоваскуларних болести, рака и хроничне опструктивне болести плућа. Ако желите да престанете, имамо још добрих савета и производа који вам могу помоћи.

Зашто престати пушити?
Престанак пушења вам даје велике здравствене предности! Пушење има много озбиљних последица по организам и може довести до неколико болести. Више о последицама пушења можете прочитати овде. Престанак пушења ће донети велике здравствене користи, а неки ће доћи брзо. На пример, број откуцаја срца опада већ након 20 минута!

Други позитивни ефекти на здравље престанка пушења су:
 

  • Смањујете ризик од срчаног удара, можданог удара и бројних карцинома.

  • Добићете бољу кондицију.

  • Зуби постају бељи, а дах свежији.

  • Побољшава се чуло укуса и мириса.

  • Кожа и нокти изгледају лепше и свежије.

  • Боља циркулација крви.

  • Плодност се повећава. Пушење смањује квалитет сперме јер штетне супстанце у диму узрокују спорије кретање сперматозоида, а пушење удвостручује ризик од импотенције. Жене које пуше такође могу имати више потешкоћа са зачећем него жене непушачице.

  • Не излажете друге пасивном пушењу.

Никотин и зависност
Зависност се може манифестовати на различите начине код различитих људи. Неки људи не схватају да су зависни од пушења док не покушају да престану. Код других можете осећати да су вам мисли стално усмерене на дим или бурмут, и да не можете да се концентришете ако то немате на располагању.

Дим садржи никотин, супстанцу која изазива велику зависност. Када никотин стигне до мозга, ослобађа се допамин, хормон који нам даје позитиван осећај награде. Осећате се задовољно и желите да наставите да пушите да бисте осетили овај осећај изнова и изнова. Али пошто се тело окреће никотину, осећај награде ће бити све мањи, а то значи да је жеља за додавањем никотина све већа. Ово ће повећати учесталост пушења, а са снусом ћете постепено желети да повећате снагу. На крају ћете конзумирати никотин да бисте избегли апстиненцију, али више не пружа благостање када се конзумира.

Још један фактор у зависности од пушења су навике и рутина. Постепено, можете повезати дим са различитим ситуацијама, као што су дим и кафа који иду заједно, дим заједно са алкохолом који постаје образац или дим након вечере. Друштвени кругови и пријатељи који пуше такође могу отежати престанак. Такође може бити да повезујете дим са стресом или другим осећањима, тако да имате јаку потребу за цигаретама ако се ова осећања појаве.

Апстиненција при престанку пушења
Апстиненције које се могу искусити приликом престанка пушења су:
 

  • Раздражљивост

  • Дистресс

  • Тешкоће концентрације

  • Немир

  • Блага мучнина

  • Лоше расположење

  • Вртоглавица

  • Лупање срца

  • Хладан зној

  • Главобоља

  • Жеља за димом

Шта је никотински шок?
Ако сте дуже време издржали без никотина, можете добити никотински шок када први пут поново узмете никотин. То је зато што је никотин токсин који ствара стрес у телу, изазивајући мучнину, вртоглавицу и лупање срца у већим или непознатим дозама.

Да ли добијате на тежини од престанка пушења?
Није необично добити 4-5 килограма након престанка пушења. Никотин може дати вештачки високу стопу сагоревања и смањити апетит. Након цигарете, пулс ће се повећати и срце ће куцати брже него обично. То доприноси повећању сагоревања, али и чињеници да су пушачи веома подложни срчаним обољењима. Повећан апетит када престанете да пушите у комбинацији са бољим осећајем укуса може да вас натера да једете више него што сте јели пре него што сте престали да пушите. Поред тога, пошто се сагоревање враћа на нормалне нивое након престанка пушења, можете добити на тежини чак и ако нисте променили исхрану или ниво активности.

Производи за замену никотина
Производи за замену никотина повећавају ваше шансе за успешно престанак пушења. Долазе у много различитих облика и снага. Јачину бирате на основу тога колико цигарета пушите дневно. Форме, као што су фластер, жвакаћа гума, пастиле, инхалатор, орални спреј и орални прах, бирате на основу онога што више волите. Оптимални третман може укључивати комбиновање различитих производа за замену никотина, посебно ако имате високу зависност од никотина. Производе треба користити најмање три месеца, а највише годину дана. Изузетак су инхалатори и фластери, за које се обично не препоручује употреба дуже од 6 месеци.

  • Фластери ослобађају никотин 16 или 24 сата. Фластер је једноставан и дискретан облик лечења који је погодан за оне који редовно пуше током дана. Фластер је причвршћен за кожу без длаке, место треба мењати како би се избегла иритација коже. Снага фластера се постепено смањује.

  • Инхалатор је одличан облик лечења за оне којима недостаје задржавање дима, колико и само пушење. Инхалатор се састоји од усника и дозног контејнера који садржи никотин, а дозни контејнер се убацује у наставак за уста пре употребе. Нормална доза је између 4 и 12 доза контејнера дневно. Доза никотина се постепено смањује.

  • Орални прах је доступан у порционираним врећицама које се стављају испод горње усне. Порциона врећа се користи за прибл. 30 минута, а током овог периода повремено се помера језиком. Никотински ефекат се јавља након неколико минута. У већини случајева, 8-12 кесица ће бити довољно да обуздају жељу за никотином, а број треба постепено смањивати.

  • Орални спреј почиње да делује у року од 60 секунди и пружа брзо олакшање од удисања дима. Спреј за уста је танак, елегантан и дизајниран за активан живот. Орални спреј има програм третмана корак по корак који се препоручује да се поштује.

  • Жваке и пастиле су погодне за већину људи, а израчуната количина је цца. 8-12 јединица сваки дан. Правилна техника жвакања или сисања је важна за постизање оптималног ефекта:
    Жваћите или сисати полако док не приметите јак укус
    Оставите жваку/пастилу прислоњену уз образ док јак укус не нестане
    Понављајте поступак док се сав никотин не ослободи, односно цца. 30 минута

Lifestyle-immunsistem.png

Имуни систем

Шта је имуни систем?
Имуни систем, такође познат као имуни систем, је одбрамбени систем тела који нас штити од болести и страних супстанци. Састоји се од различитих врста ћелија и протеина који заједно помажу у спречавању инфекција. Ћелије имуног система налазе се на разним местима у телу, а посебно у коштаној сржи, лимфним чворовима, слезини и лимфном ткиву у цревима.

Добар имунолошки систем који добро функционише неће бити ни превише пасиван ни превише активан. Превише активан имуни систем може да нападне када то не желите и да изазове разне врсте болести. Тада ће можда бити неопходно лечити такозваним имуносупресивним лековима. На срећу, већина људи има имуни систем који не чини ни више ни мање него што би требало.

Случајеви у којима имуни систем представља проблеме:

  • Аутоимуне болести. Добро познате болести као што су дијабетес типа 1, мултипла склероза, артритис, псоријаза и Кронова болест су све примери различитих аутоимуних болести. Овим болестима је заједничко то што имуни систем грешком напада сопствене ћелије и ткива упркос чињеници да није ни стран ни штетан. Оно што разликује болести једну од друге је који делови тела су грешком нападнути.

  • Трансплантација органа. Овде имуни систем ради оно што треба, али је то и даље веома неприкладно јер природно не желите да тело одбаци нови орган.

  • алергија. У случају алергије, тело ће реаговати на безопасну супстанцу јер је имуни систем третира као штетног уљеза.

Шта ради имуни систем?
У потпуности зависимо од доброг имунолошког система који нас штити од инфекција да бисмо преживели. Овај сложени систем непрестано ради на томе да одврати нежељене уљезе. Имуни систем то чини у сарадњи са другим деловима тела, као што је кожа, која делује као спољна баријера за бактерије, вирусе и друге микроорганизме.

Задаци имуног система састоје се од откривања, чишћења и покретања поправке након оштећења ткива, као и од неутралисања микроорганизама који изазивају болести и других потенцијално штетних супстанци.

Када стране супстанце или микроорганизми стигну у тело, имуни систем ће покренути инфламаторну реакцију. Ово ће спречити, на пример, бактерије да изазову штетне ефекте у телу. Упалу карактерише бол, оток, црвенило, топлота и оштећење функције. Такође можете имати смањено опште стање са, на пример, повишеном температуром, смањеним апетитом и осећајем умора.

Од чега се састоји имуни систем?
Имуни систем се састоји од специјализованих ћелија као што су лимфоцити, макрофаги и плазма ћелије. Имуни систем је подељен на два главна дела – урођени и стечени имуни систем, који се називају и неспецифични и специфични имуни систем. Ова два дела раде заједно како би заштитили тело на најефикаснији могући начин.

Урођени имуни систем
Штетни освајачи ће се првенствено сусрести са урођеним имуним системом, а управо тај део неутралише већину страних супстанци и организама. Овај део имуног система ће напасти чим штетни нападачи као што су бактерије и вируси стигну у тело.

Урођени имуни систем се даље може поделити на унутрашњи и спољашњи део. Спољни део се састоји од баријера на које уљези наилазе када покушавају да дођу до тела. То укључује кожу, слузокожу, желудачну киселину и нормалну флору. Ово ће зауставити штетне микроорганизме на различите начине.

Унутрашњи део урођеног имуног система састоји се од различитих типова белих крвних зрнаца као што су неутрофилни гранулоцити и макрофаги који нападају и „једу“ нападаче. Они ће такође послати сигналне супстанце које активирају друге делове имуног система.

Стечени имуни систем
Ако освајачи преживе урођени имуни систем, стечени имуни систем ће се активирати. Овај део имуног система се такође састоји од белих крвних зрнаца, али овде је подгрупа која се зове лимфоцити. Лимфоцити се састоје од Б-лимфоцита и Т-лимфоцита који заједно раде на поразу микроба који изазивају болести. Они ће радити напредније и конкретније, где различите ћелије „памте“ и уништавају одређеног освајача, за разлику од урођеног имунолошког система који напада „све“ освајаче на које наиђе.

bottom of page